Jesteś niezachwiany w swoich działaniach i postępowaniu? To, co robisz, jest mocno osadzone w Twoich przekonaniach na temat wartości tego, czym się zajmujesz? Twoja wiara we własne siły i możliwości jest niezłomna? Innymi słowy, niezachwiana?
Jeśli tak jest, to bardzo dobrze świadczy to o Tobie. Mówi to wiele o Twoim charakterze, dyscyplinie i przede wszystkim o wspomnianej wierze we własne siły. Oznacza to, że niezależnie od tego, co się dzieje, Ty cały czas przesz do przodu i osiągasz sukcesy. A Jeśli jednak nie? To czytaj dalej.
Jesteś niezachwiany w swoim postępowaniu i działaniach?
W zasadzie bycie niezachwianym znaczy tyle samo, co bycie upartym, nieustępliwym. Czy oznacza to jednak nieprzyjmowanie żadnych wskazówek, uwag, pomocy z zewnątrz i podążanie wyłącznie za własnym „widzimisię”?
Tutaj trzeba sobie to ładnie wypośrodkować. Znaleźć równowagę, balans pomiędzy tym wszystkim. Upartość, nieustępliwość, konsekwentne działanie to jak najbardziej przydatne cechy, wręcz niezbędne do osiągnięcia jakiegokolwiek sukcesu. Niemniej nie można być zaślepionym oraz nie zwracać żadnej uwagi na sygnały płynące z zewnątrz. Przyczyna tego jest bardzo prosta. Swoim postępowaniem określasz warunki zewnętrzne, więc ich ignorowanie byłoby dużym błędem i niedopatrzeniem. Także miej to na uwadze, ponieważ rzeczywistość pokazuje Ci, co dzieje się z Tobą.
W bardzo prosty sposób można połączyć bycie nieustępliwym z przyjmowaniem wszelkich wskazówek i uwag oraz z przyjmowaniem pomocy. Jedno nie wyklucza drugiego. Musisz tylko określić, co Ci służy, a co nie. Kiedy ktoś udziela Ci mądrej wskazówki co do tego, jak powinieneś coś zrobić, przyjmij ją z wdzięcznością. Szczególnie jeśli robi to osoba doświadczona. Tak samo sprawa ma się z pomocą. Przyjmij ją, a nie odrzucaj tylko dlatego, że stwierdziłeś, iż jesteś tak uparty, że wszystko sam zrobisz i nie potrzebujesz nikogo ani niczego, ponieważ dobitnie twierdzisz, iż „sam wiem najlepiej”. To byłaby głupota, a nie rozsądek. Słowa krytyki mogą również być pomocne, o ile jest to oczywiście tzw. konstruktywna krytyka.
Powyższe przykłady pokazują, że możesz być niezachwiany w tym, co robisz i jak postępujesz, przyjmując jednocześnie wszystko to, co wartościowe i płynące do Ciebie z zewnątrz. To oznaka bycia mądrym i rozsądnym. Wiele osób popełnia błąd polegający na tym, że kiedy myślą o sobie i o tym, że są super uparci w swoich dążeniach to każda próba przyjęcia wskazówki bądź pomocy jest oznaką słabości. To bzdura, jakich mało. Tak myślą tylko ludzie ograniczeni i z kompleksami, którzy mówią: „nie, nie, nie, sam to zrobię, wynocha”. Trzeba wiedzieć, kiedy przyjąć mądrość, a kiedy odrzucić bezsensowną opinię. O tym wie każdy, kto osiągnął sukces.
Pomyśl tylko, o ile szybciej coś zrealizujesz, będąc jednocześnie niezachwianym i przyjmując pomoc, uwagi oraz wskazówki niż męcząc się w pojedynkę, jak i odrzucając wszystko jako „próbę ingerencji w moje dobro”. Prawda jest taka, że ta „ingerencja” ma na celu pomóc Ci i przyspieszyć cały proces niż zaszkodzić. Mówimy tutaj oczywiście o wartościowych wskazówkach i pomocy, które jak zostało nadmienione, mają Ci służyć.
Bądź niezachwiany i przyjmuj każdą pomoc z wdzięcznością.
W ten sposób rozwiniesz się, wzbogacisz własną wiedzę i doświadczenie, co w efekcie będzie prowadziło do osiągnięcia sukcesu. Upartość w dążeniu do celu to cnota, nie zapominaj jednak o tym, żeby Cię nie zaślepiła, bo możesz zabłądzić. Człowiek prawdziwie bogaty to taki, który zrozumie symbiozę upartości z przyjmowaniem mądrości, ponieważ to zaprowadzi go na szczyt.
Bądź niezachwiany, działaj na podstawie przekonania o własnej wartości. Przyjmuj również to, co oferują Ci inni, ponieważ niekoniecznie ich intencją jest Ci zaszkodzić. Są ludzie, którzy naprawdę życzą Ci dobrze.