Gry hazardowe są bardzo popularną rozrywką, zwłaszcza wśród osób mających bardzo stresującą pracę lub przebywających na bezrobociu. Nie jest to nic złego jeśli każdy z nas wyskoczy np. raz w miesiącu do kasyna i potrafi zachować umiar w wydawanej gotówce. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy taka osoba zaczyna mieć trudności w utrzymaniu jakiejkolwiek gotówki przy sobie i zaczyna być nerwowa bez uczęszczania do kasyna. Czym jest uzależnienie od hazardu?
Uzależnienie od hazardu – co to?
Z definicji uzależnienie od hazardu jest to tzw. uzależnienie behawioralne, czyli inaczej czynnościowe, w którym powtarzana jest czynność lub zespół czynności, które mają spowodować wprowadzenie w stan taki jak np. euforia, przyjemność, radość. Oczywiście wszystkie te czynności są niekontrolowane i odbywają się ze szkodą dla uzależnionych.
Warto wspomnieć, że gry hazardowe to nie są tylko te występujące w kasynach. Do gier hazardowych zaliczają się gry liczbowe, zdrapki, zakłady sportowe, wyścigi konne i psów, bingo, telegry oraz w niektórych przypadkach giełda.
Objawy uzależnienia od hazardu
Na samym początku uzależnienie nie daje jeszcze tak wyraźnych objawów jak potem. Wszystko zaczyna się niewinnie – dobra passa, coraz więcej zakładów i coraz wyższe stawki. Potem nagle się to kończy, jednak osoba, popadając w uzależnienie nadal będzie grała i liczyła na to że znów zacznie wygrywać, tym sposobem już traci spore sumy pieniędzy.
Kolejnym etapem jest uświadomienie sobie, że dobra passa wygranych nagle zniknęła, tak samo jak i pieniądze na koncie bankowym. Zaczyna się klasyczne ukrywanie tego faktu przed rodziną i znajomymi – uzależnieni znajdują różne wymówki – a to szef spóźnia się z wypłatą, a to z kolei załamanie na rynku itd. To jest ten etap, na którym zaczyna się pożyczanie pieniędzy, na początku jeszcze od znajomych, potem już od parabanków lub osób, z którymi nie powinno się zadzierać.
Następnie jest tzw. faza desperacji, w której nie liczy się nic poza graniem. Osoba uzależniona może nie zaspokajać podstawowych czynności fizjologicznych tylko po to, żeby cały czas grać i obstawiać. Jest to etap, na którym można spodziewać się ewentualnego rozwodu, częstych wizyt wierzycieli – gróźb, częstego spożywania alkoholu oraz myśli samobójczych. Osoba uzależniona w tym momencie zostaje bez środków do życia, bez rodziny, znajomych.
Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu?
Już na samym początku warto zauważyć, że im szybciej osoba uzależniona trafi w ręce specjalisty, tym lepsze rokowania na wyleczenie. Samo leczenie musi bezwzględnie przebiegać pod okiem psychologa lub psychiatry, ponieważ samodzielna próba zażegnania uzależnienia będzie w praktycznie każdym przypadku nieskuteczna. Dodatkowo, aby jakakolwiek terapia była skuteczna osoba uzależniona musi sama przed sobą się przyznać, że ma problem.
Początek leczenia to zapoznanie osoby chorej z mechanizmem działania uzależnienia, później wraz z psychologiem bądź psychiatrą taka osoba wypracowuje odpowiedni sposób leczenia (nierzadko potrzebna jest również terapia farmakologiczna). Wiele osób chorych przyznaje, że terapia grupowa przyniosła im wiele korzyści, jednak to czy komuś innemu taki sposób terapii będzie odpowiadał to sprawa indywidualna.
Natomiast w kwestii kasyn internetowych, wiele z nich używa opcji samowykluczenia, która pozwala narzucać różnego rodzaju ograniczenia na naszą grę w kasynie. Ponadto, lepiej grać w kasynie, korzystając z bonusów kasynowych, jak free spiny bez depozytu na automaty albo darmowa gotówka na gry karciane. Tym sposobem oszczędzamy nasz własny kapitał i nie musimy tracić w kasynie własnych pieniędzy.
Ważne informacje
Osoba, która raz była wyleczona z uzależnienia już nigdy nie może wrócić do tzw. bezpiecznego hazardu. Już zawsze będzie ciążyło na niej ryzyko niemal 100% powrotu do uzależnienia. Nie powinna ona również uczestnikiem żadnych gier hazardowych jako osoba wspomagająca.