Depresja dotyka ludzi w każdym wieku, w każdej sytuacji ekonomicznej i każdej rasy. Chociaż depresja jest powszechna, zwłaszcza u nastolatków, to jedni ludzie popadają w depresję, a inni nie. Dlaczego?
Depresja nie ma tylko jednej przyczyny
Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, że człowiek popada w depresję. Niektóre z tych czynników są biologiczne, takie jak nasze geny, chemia mózgu i hormony. Inne są środowiskowe, jak światło słoneczne i pory roku, czy sytuacje społeczne i rodzinne, z którymi się stykamy. Wszystkie te czynniki mogą pomóc w określeniu, czy dana osoba popadnie w depresję, czy nie.
Geny
Badania pokazują, że depresja jest dziedziczna. Niektórzy ludzie dziedziczą geny, które sprawiają, że są bardziej narażeni na depresję. Ale nie każdy, kto ma lub miał bliskiego krewnego, który jest w depresji, rozwinie depresję. I jest wiele osób, które, nawet jeśli nie mają w rodzinie historii depresji, popadają w depresję. Więc choć geny są czynnikiem, nie są jedyną przyczyną depresji.
Chemia mózgu
Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne, które pomagają przekazywać wiadomości między komórkami nerwowymi w mózgu. Niektóre neuroprzekaźniki regulują nastrój. Kiedy osoba cierpi na depresję, te neuroprzekaźniki mogą być obecne w bardzo niskim stężeniu lub mogą nie być skuteczne.
Wydarzenia życiowe
Czasami śmierć członka rodziny, przyjaciela lub zwierzęcia powoduje większy niż zwykle smutek i prowadzi do depresji. Inne trudne wydarzenia w życiu osoby, takie jak gdy rodzice rozwodzą się, rozdzielają lub ponownie pobierają, mogą wywołać depresję. To, czy trudne wydarzenie doprowadzi do depresji, może w dużej mierze zależeć od tego, jak dobrze dana osoba jest w stanie sobie poradzić, zachować pozytywne nastawienie oraz poprosić o wsparcie i je otrzymać. Sprawdź, jak pomóc osobie z depresją, jeśli zostaniesz poproszony o pomoc przez inną osobę.
Stres, zdrowie i hormony
Stres, spożywanie alkoholu lub narkotyków oraz zmiany hormonalne również wpływają na chemię mózgu i nastrój. Niektóre problemy zdrowotne również mogą powodować depresję. Wiadomo na przykład, że niedoczynność tarczycy powoduje u niektórych osób depresyjny nastrój. Mononukleoza może zmniejszyć energię osoby. Kiedy te dolegliwości są zdiagnozowane i leczone przez lekarza, objawy depresji zwykle ustępują.
Światło słoneczne i pory roku
Światło słoneczne wpływa na sposób, w jaki mózg wytwarza melatoninę i serotoninę. Te neuroprzekaźniki pomagają regulować ludziom cykl sen-budzenie, energię i nastrój. Gdy światła słonecznego jest mniej, mózg wytwarza więcej melatoniny. Kiedy jest więcej światła słonecznego, mózg wytwarza więcej serotoniny.
Krótsze dni i dłuższe noce jesienią i zimą mogą powodować, że organizm wytwarza więcej melatoniny, a mniej serotoniny. To właśnie ten brak równowagi tworzy biologiczne warunki dla depresji u niektórych osób, stan znany jako choroba afektywna sezonowa.