Zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne. Bardzo często jednak ignorujemy niepokojące objawy, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak. W końcu gorsze samopoczucie minie, huśtawki nastroju się unormują, bezsenność każdemu się zdarza, a trudności w nawiązywaniu relacji po prostu są. Brzmi znajomo? W takim razie czas się zastanowić, czy warto skorzystać z usług psychologa.
Chodzenie na terapię lub do psychologa, nadal wiąże się z pewnym tabu. Wiele osób uznaje korzystanie z usług specjalisty za objaw słabości i braku umiejętności radzenia sobie w życiu. Zupełnie niepotrzebnie! Zauważenie problemu i zwrócenie się do kogoś o pomoc jest aktem odwagi i dojrzałości emocjonalnej. Kiedy zatem warto rozważyć skorzystanie z pomocy psychologa lub terapeuty?
Przede wszystkim wtedy, kiedy czujemy, że nie mamy kontroli nad własnym życiem. Wówczas pomoc specjalisty ułatwi ułożenie sobie różnych spraw. Obniżone samopoczucie, poczucie, że tkwimy w toksycznych relacjach lub, że życie nie ma sensu, brak motywacji do codziennego wstawania i wykonywania codziennych obowiązków – to wszystko sygnały świadczące o tym, że potrzebujemy pomocy. Oczywiście, takie stany mogą być krótkie i przejściowe. Wtedy zazwyczaj radzimy sobie z nimi sami. Kiedy jednak obniżone samopoczucie oraz inne niepokojące objawy utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie, to zdecydowanie warto skorzystać z pomocy osoby z zewnątrz.
Warto również pamiętać, o tym, że psycholog może nam pomóc lepiej poznać i zrozumieć siebie. Nie jest to więc osoba, która zajmuje się tylko i wyłącznie pomaganiem osobom, które potrzebują zadbać o swoje zdrowie psychiczne i wyjść na prostą. Do psychologa lub terapeuty warto się zwrócić również wtedy, kiedy chcemy żyć świadomie i w zgodzie z samym sobą. Spotkania ze specjalistą mogą być bardzo pomocne podczas rozwijania samego siebie i zmieniania swojego życia na lepsze.
Psycholog nie powinien być kojarzony z niepoczytalnością i szaleństwem a pomocą, którą wiele osób potrzebuje ale to neguje.