W udzielaniu pierwszej pomocy najważniejsze jest to, aby nie doprowadzić do powstania dodatkowych ciężkich komplikacji, wywołanych przez nagłe zdarzenie (np.: wypadek, pogorszenie się stanu zdrowia poszkodowanego). Wszelkie czynności związane z powyższym zobowiązani jesteśmy wykonywać do czasu przybycia pogotowia ratunkowego. Dodać należy, iż pierwsza pomoc jest etyczno-moralnym oraz prawnym obowiązkiem świadka lub współuczestnika wypadku.
Z reguły upływa jakiś czas, nim lekarz lub pogotowie dotrą na miejsce zdarzenia, dlatego ten właśnie okres czeęsto jest kluczowy. Co w tym czasie należy wykonać? Oto ogólne wskazówki:
1) Trzeba ewakuować ofiarę z miejsca zagrożenia.
2) W razie potrzeby wykonać resuscytację i reanimację.
3) Jeśli występuje groźne krwawienie, opanować je.
4) Ułożyć ofiarę wypadku w pozycji bezpiecznej.
5) Należy walczyć ze wstrząsem pourazowym.
6) Zabezpieczenie miejsca wypadku.
Warto dodać, iż wzywanie profesjonalnej pomocy powinniśmy zacząć jak najprędzej od rozpoznania zagrożenia, można się przy tym wspomóc innymi osobami, konkretnie wskazując na daną osobę (np.: Proszę wezwać pogotowie!).
Wzywający pomoc ratunkową powinien podać tzw. 5 najważniejszych szczegółów:
– Gdzie to się stało? (dokładny adres lub dane o lokalizacji, by pogotowie mogło dotrzeć jak najszybciej).
– Co się zdarzyło? (rodzaj wypadku pozwala odbierające mu zgłoszenie zorientować się, czy nie wezwać do pomocy inne służby, np.: straż pożarną, policję, pogotowie energetyczne).
– Ile jest ofiar wypadku? (pozwala to dostarczyć dostateczną liczbę środków ratunkowych).
– Jakie są uszkodzenia ciała oraz ich rodzaj? (chodzi o określenie zasadniczo groźnych objawów, jak: bezdech, utrata przytomności czy ciężkie poparzenia).
– Kto wzywa pomocy? (dla pełnej dokumentacji zgłoszenia należy podać swoje imię i nazwisko, które zostaje zanotowane wraz ze zgłoszeniem).
Wbrew pozorom powyższe pięć zasad nie jest skomplikowane, a funkcjonariusz przyjmujący zgłoszenie zada pytania pomocnicze w razie potrzeby. Na zakończenie podajemy przykład poprawnej informacji na numer alarmowy: „Zgłaszam na ul. Akacjowej 5 w Warszawie zranienie głowy dwóch osób z utratą przytomności. Ranni oddychają samoistnie, wyczuwalne tętno na szyi i w nadgarstku. Zgłasza Jan Kowalski.”
Oczywiście połączenie prowadzimy tak długo, jak wymaga tego funkcjonariusz i nie dostaniemy potwierdzenia jego przyjęcia.