Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że alkohol zwiększa poziom stanu zapalnego. Kiedy rozwija się stan przewlekłego stanu zapalnego, procesy fizjologiczne organizmu stają się mniej wydajne. Tym samym, jak dowodzą badania opublikowane w The British Journal of Nutrition , zdrowie ma tendencję do pogarszania się.
W rzeczywistości ten zły nawyk zmienia również środowisko hormonalne. W szczególności powoduje spadek poziomu testosteronu i zwiększa stężenie kortyzolu. To z kolei hamuje syntezę białek, co prowadzi do degradacji mięśni szkieletowych.
Ten mechanizm dodatkowo nasila proces zapalny i powoduje szkodliwe zmiany w funkcjonowaniu metabolizmu. I choć dotyczy to obu płci, uważa się, że jest szczególnie szkodliwe dla mężczyzn. Powód? Spadek poziomu testosteronu wiąże się ze zwiększoną skłonnością do starzenia się. W końcu mówimy o głównym hormonie płciowym.
Alkohol a patologie układu pokarmowego
Poza wymienionymi problemami należy również zwrócić uwagę na wpływ alkoholu na mikrobiotę jelitową. Z badania opublikowanego w czasopiśmie Behavioural Brain Research wynika, że zmniejsza on gęstość i różnorodność bakterii żyjących w jelitach, co zwiększa ryzyko dysbiozy.
Gdy mikrobiota zostanie zaburzona, procesy trawienne zaczynają się pogarszać. Może to powodować nietolerancje lub nasilenie objawów związanych z patologiami jelitowymi. Ponadto sam alkohol może być przyczyną niektórych z nich, np. wrzodów czy refluksu żołądkowo-przełykowego.
W rzeczywistości, gdy cierpi się na tę ostatnią dolegliwość, najlepiej jest unikać alkoholu i substancji drażniących. Z drugiej strony spożywanie tego typu napojów może modyfikować wchłanianie niektórych składników odżywczych lub homeostazę organizmu.
Mówiąc dokładniej, alkohol ma tendencję do wywoływania ostrej hipoglikemii, choć w średnim okresie prowadzi do insulinooporności. Prowadzi również do stłuszczenia wątroby, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie metabolizmu. W każdym razie najlepiej unikać obecności tego produktu w diecie, nawet okazjonalnie. Zadbaj o swoją dietę już dziś! W https://kaloria.pl przeczytasz o najlepszych sposobach odżywiania się.
Alkohol a wydzielanie kwasu
Nie należy zapominać, że spożycie alkoholu może również zmienić produkcję kwasu w żołądku. W tym kontekście najlepiej rozważyć zdrową dietę i zwiększone spożycie witaminy C, aby wspierać syntezę kolagenu i prawidłową regenerację.
Ostatecznie kluczowe jest wspomnienie, że samo spożywanie tych napojów jest uznawane za czynnik ryzyka rozwoju nowotworów w układzie pokarmowym. Przełyk, żołądek i jelito będą miały zmodyfikowany nabłonek ze względu na obecność toksycznych substancji pokarmowych. W dłuższej perspektywie prowadzi to do rozwoju komórek złośliwych.