Potrzebuję pomocy. Słowa, których w dzisiejszych czasach nie słyszymy zbyt często, mimo że jest wielu ludzi, którzy nieustannie cierpią i potrzebują czyjejś pomocy. Problemy z poczuciem własnej wartości, lęki, ciągły smutek, przeżywanie traumatycznych wydarzeń, których nie potrafimy przezwyciężyć…
Mówimy tu o osobach, które potrzebują pomocy psychologicznej, ale często z różnych powodów jej nie szukają lub nie są pewne, czy ich problem wymaga profesjonalnej pomocy. W tym artykule porozmawiamy o tym, kiedy potrzebujemy tego rodzaju pomocy oraz jak i gdzie ją uzyskać.
Odpowiedź na pytanie, kiedy potrzebujemy pomocy profesjonalnego psychologa może wydawać się prosta, ale prawda jest taka, że wielu osobom bardzo trudno jest podjąć decyzję o konsultacji, a nawet uznać, że ich dyskomfort nie jest wystarczający, aby szukać profesjonalnej pomocy.
Prawda jest taka, że w praktyce klinicznej psychologowie spotykają się z różnymi rodzajami ludzi, z różnymi rodzajami problemów. Do psychologa mogą udać się osoby w każdym wieku i stanie zdrowia, chociaż w ramach psychologii istnieją różne profile specjalistów, którzy są bardziej wyspecjalizowani w określonych sektorach, takich jak psychologia dzieci i młodzieży lub psychogeriatria.
Istnieje wiele problemów, które są leczone lub w których psycholog może interweniować. Jest to powszechne dla osób z problemami nastroju, lęku, problemów emocjonalnych i / lub samooceny, osób z zaburzeniami poznawczymi, obsesyjne problemy (takie jak OCD) lub psychotyczne (takie jak schizofrenia), zespół stresu pourazowego lub tych z problemami adaptacyjnymi lub trudności w radzeniu sobie z niektórych sytuacjach.
Dysfunkcje seksualne i problemy w małżeństwie, brak komunikacji lub obecność problemów rodzinnych to aspekty, które również mogą prowadzić osobę do konsultacji. Innymi możliwymi czynnikami mogą być problemy w nauce, w osiągnięciu własnej tożsamości lub wysoki poziom stresu w pracy. Poradnictwo rodzinne, psychoedukacja lub radzenie sobie z chorobą może być również prowadzone przez psychologa.
Ale powyższe to tylko przykłady. W rzeczywistości każda osoba, która ma problem powodujący głębokie cierpienie psychiczne (niezależnie od tego, czy mówimy o stwierdzonym zaburzeniu, czy nie) lub trudności w przystosowaniu się do otaczającego ją środowiska, może szukać profesjonalnej pomocy.
Psycholog nie rozwiąże, na przykład problemu ekonomicznego lub zwolnienia, ale może pomóc w odzyskaniu poczucia kontroli i zwalczaniu przekonań o bezużyteczności. Tak, należy pamiętać, że psycholog nie jest magikiem. Wiele osób przychodzi na konsultacje oczekując szybkiego i cudownego remedium. A w większości przypadków tak nie będzie. Ponadto, każde leczenie lub interwencja wymaga wysiłku ze strony pacjenta/klienta/użytkownika, a psycholog służy jako przewodnik lub promotor, który doprowadzi go do przezwyciężenia jego problemów.