Choroby społeczne to takie, które dotyczą całego społeczeństwa, poza pandemiami mikrobiologicznymi. W końcu wpływają na styl życia: jedzenie, picie, a nawet odpoczynek. Musimy pamiętać, że nasz genotyp jest praktycznie identyczny jak u neolitu, ale styl życia zupełnie inny.
1. Choroby cywilizacyjne
Najważniejsze schorzenia, do których doprowadziły nas nawyki niezdrowego stylu życia, to nadciśnienie tętnicze (spowodowane nadmiarem soli), cukrzyca (spowodowana nadmiarem cukru i sacharozy), otyłość (więcej o otyłości tutaj), alkoholizm i choroby (ze względu na nadmierne spożycie destylowanych alkoholi, wina i piwa w dużych ilościach) oraz niektóre rodzaje nowotworów (ze względu na brak spożycia błonnika pokarmowego, np. rak jelita grubego).
2. Choroby niecywilizacyjne
W krajach niecywilizowanych i często głodujących chorobami społecznymi są wszystkie choroby związane z niedoborem żywności, a także te, które są spowodowane brakiem higieny i brakiem kultury, jak np. malaria czy różne choroby odzwierzęce.
3. Choroby spowodowane samotnością
Są one głównym problemem ludzi starszych w społeczeństwach zachodnich, choć występują również wśród ludzi młodych: samotność, depresja, udręka, bezsenność, cierpienie… nawet tendencje samobójcze.
4. Choroby związane z ubóstwem
Są miliony ludzi, którzy wyemigrowali ze swoich krajów i żyją na ulicach, w obozach dla uchodźców w miastach w Europie i na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) średnia długość życia w niektórych krajach wynosi nadal zaledwie 29 lat. Jest to spowodowane przez głód, niedożywienie, agresję seksualną, zapalenie skóry, choroby odzwierzęce, parazytozy.
5. Choroby związane z kolonizacją
Od XVI wieku choroby zakaźne, takie jak ospa, odra, koklusz, błonica i kiła, rozprzestrzeniły się poza społeczeństwa zachodnie, okazując się wysoce śmiertelne.
6. Choroby spowodowane zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatycznymi.
Zanieczyszczenie atmosfery CO2, CH4 i NO2, wśród innych związków i cząstek pochodzących z ery przemysłowej, spowodowało wzrost przypadków astmy oskrzelowej i raka płuc. Zanieczyszczenie środowiska morskiego metalami ciężkimi mikroplastikami i nanoplastikami sprzyja alergiom spowodowanym spożyciem skażonych ryb.